PLANOWANIE ŚLUBU - 15-10 miesięcy przed ślubem

PLANOWANIE ŚLUBU - 15-10 miesięcy przed ślubem

To czas, gdzie trzeba dokonać bardzo trudnych decyzji. Najważniejszą decyzją, jaką musimy podjąć, to budżet jaki możemy przeznaczyć na nasze wesele. Przy ustalaniu kwot poszczególnych kosztów warto wziąć je z pewną „górką”, aby później nie było zaskoczenia. Analizując koszty, należy wziąć pod uwagę najdrobniejsze rzeczy takie jak: paliwo, wynajęcie transportu dla gości, zakup przypinek (badzików), zakup winietek na stół, zakup przywieszek (naklejek) na butelki, wynajem fotobudki, zakup pojemników na ciasto, zakup wystroju auta i.t.p. Może to są rzeczy niedrogie, ale podliczając te wszystkie drobnostki okazuje się, że kwota wychodzi w setkach złotych.

 

Przyszedł czas na ustalenie liczby gości weselnych. I w tym miejscu proszę o wyrozumiałość i cierpliwość, zarówno ze strony Pana jak i Panny młodej Nie będę się rozpisywał, dlatego że to już sprawa indywidualna każdej Pary Młodej i ustalonego budżetu. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków około 10 – 15 % gości rezygnuje z zaproszenia, dlatego warto podczas wybierania zaproszeń znaleźć takie, gdzie jest miejsce na wpisanie daty, do której trzeba potwierdzić przybycie na uroczystość.

Równie trudnym wyborem jest wybór oprawy muzycznej. Doświadczenie jakie zdobyłem podczas fotografowania ślubów wskazuje na to, że nie ma znaczenia czy będzie to orkiestra, DJ czy wodzirej. Nie wystarczy zagrać czy też odtworzyć z komputera kilka skocznych utworów, równie ważne jak dobra muzyka jest sposób zachęcenia gości do zabawy. Dlatego szukajcie takiej oprawy muzycznej, która nie tylko zapewni dobrą muzykę, ale również dobrą zabawę. Dziwnie to brzmi, ale myślę, że wiecie, co mam na myśli.

Wybór fotografa ślubnego – nie wiem czy wypada wypowiadać się ze swojej dziedziny

Przy wyborze fotografa kierujcie się opinią znajomych, a dopiero później zdjęciami umieszczonymi w portfolio. Unikniecie dzięki temu niepotrzebnych godzin spędzonych przy komputerze podczas przeglądania zdjęć ślubnych. Jeśli jednak nie dysponujecie opiniami znajomych, wystarczy w wyszukiwarce google wpisać fotograf ślubny Gorzów, fotografia ślubna Gorzów lub zdjęcia ślubne Gorzów i już macie dużą listę firm oferujących swoje usługi z zakresu fotografii ślubnej. Podstawowy błąd Pary Młodej podczas przeglądania zdjęć to skupianie się wyłącznie na zdjęciach z pleneru. Dlaczego tak uważam?? Najtrudniejsze zdjęcia do wykonania podczas zaślubin to zdjęcia podczas ceremonii ślubu w kościele. Brak możliwości pełnej swobody w kościele łącznie z trudnymi warunkami oświetleniowymi i brak możliwości używania lampy błyskowej (wymogi niektórych księży) tworzą niezwykle trudne warunki do fotografowania. Dlatego warto w pierwszej kolejności skupić się na zdjęciach podczas ceremonii zaślubin.

Warto zapytać fotografa czy posiada niezbędne zaświadczenie wymagane przez proboszczów podczas celebracji mszy.

Kiedy już dojdzie do spotkania z fotografem, warto ustalić wszystko w najdrobniejszym szczególe, aby nie było później nieporozumień i niepotrzebnych zawodów. Przede wszystkim czy będzie posiadał własny transport, czy dochodzą koszty związane z odległością, od której i do której godziny będą wykonywane zdjęcia, ile będzie zdjęć, czy wszystkie zdjęcia będą obrobione. Zapytajcie także jaki jest termin realizacji pełnego zlecenia (spotkałem się już z terminami rzędu 6 miesięcy!!!!!). Jeśli fotograf bierze zaliczkę, proście o potwierdzenie takowej rachunkiem lub paragonem.

Jeśli chodzi o kamerzystę to sprawa ma się tak samo jak przy wyborze fotografa.